Посольство України в Естонській Республіці

, Київ 22:24

Політичні відносини між Україною та Естонією

Політичні відносини між Україною та Естонією

(довідка) 

Визнання Естонією України: 26 серпня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 4 січня 1992 р.

Дипломатичні установи:

-     Посольство України в Естонській Республіці (започатковане 01.10.1993 р.);

-     Посольство Естонської Республіки в Україні.

4 січня 2017 р. виповнюється 25 років встановлення дипломатичних відносин між Україною та Естонською Республікою. Естонія визнала незалежність України 9 грудня 1991 року, однією з перших держав у світі. Час, що минув після встановлення дипломатичних відносин між Україною та Естонією, позначений активним розвитком політичного та економічного співробітництва. Історичні узи дружби двох країн, а також вигідне геополітичне розташування України, політичний та економічний інтерес Естонії, яка бачить у нашій державі надійного політичного партнера та широкий ринок для своєї продукції, стали причиною активного розвитку двосторонніх відносин в усіх сферах взаємодії. Зі свого боку, Україну  приваблює членство Естонії у провідних міжнародних об’єднаннях та організаціях, а також набутий цією країною євроінтеграційний досвід. Важливе значення має також присутність в Естонії великої української громади.

Обмін візитами на найвищому рівні було започатковано вже у травні 1992 р., коли Естонію відвідав перший Президент України Л.М.Кравчук. Основою для подальших двосторонніх відносин став підписаний 26 травня 1992 р. Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Естонією.

Політичний діалог: з 1992 року відбулося 11 візитів на рівні Глав держав (останній – Президент Естонії Т.Х.Ільвес відвідав Україну у вересні 2014 р.), 6  - на рівні голів парламентів (останній – Спікер Рійгікогу Е.Нестор здійснив робочий візит в Україну 1-2 лютого 2016 р. у складі спільної делегації Спікерів Парламентів країн Північної Європи та Балтії), 10 - на рівні Глав Урядів (останній – Прем’єр-міністр Естонії Т.Рийвас побував з робочим візитом у Києві 26 січня 2016 р.) та 15 - на рівні глав зовнішньополітичних відомств (останній – Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін здійснив офіційний візит до Естонії 8-9 червня 2016 р.).

8-9 червня 2016 р. Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін здійснив офіційний візит до Естонської Республіки. У ході зустрічей Міністра з Президентом Естонії Т.Х.Ільвесом, Головою Рійгікогу (Парламенту) Е.Нестором, Міністром закордонних справ М.Кальюранд сторони обговорили перспективи розвитку українсько-естонських відносин, ситуацію із забезпеченням прав людини на тимчасово окупованій Російською Федерацією території АР Крим та в ОРДЛО, перспективи запровадження поліцейської місії ОБСЄ, проблему звільнення українських політичних в’язнів в РФ, стан виконання Мінських домовленостей, хід внутрішньодержавних реформ в Україні, можливості практичної взаємодії у процесі європейської інтеграції нашої держави, а також у сферах взаємної зацікавленості.

Під час спільної прес-конференції за результатами зустрічі глав зовнішньополітичних відомств України та Естонії П.Клімкін подякував за підтримку Естонією територіальної цілісності та суверенітету України, позиції нашої держави у діалозі з ЄС щодо запровадження безвізового режиму для громадян України та за надання естонською стороною вагомої гуманітарної допомоги.

У рамках візиту Міністр закордонних справ України П.Клімкін разом з Міністром закордонних справ Естонії М.Кальюранд відвідали поранених в АТО українських військовослужбовців, які проходять курс реабілітації в Естонії. 

Естонія не визнає окупацію Криму РФ, підтримує територіальну цілісність нашої держави та послідовно виступає за дотримання та повну імплементацію Мінських домовленостей. 1 березня 2014 р. МЗС ЕР виступило із заявою щодо засудження інтервенції РФ у Криму. 5 березня 2014 р. Парламент Естонії прийняв Заяву на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України. 15 січня 2015 р. Міністр закордонних справ ЕР заявила, що Росія має розглядатися „як агресор, а не партнер”. Заяви подібного характеру оприлюднюються зовнішньополітичним відомством ЕР на регулярній основі. Офіційні заяви щодо засудження неправомірних дій РФ та нелегітимності рішень щодо «приєднання» Криму постійно оприлюднюються Президентом Естонії, Прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ та Парламенту ЕР з самого початку агресії РФ проти України. Керівництво Естонії твердо дотримується позиції, що санкції проти Росії мають тривати до того часу, допоки не будуть повністю виконані Мінські домовленості та поки територіальна цілісність України, включно з Кримом, не буде відновлена.

Україну та Естонію зближують спільні прагнення у політичній, економічній, соціальній та інших сферах. Визнавши Україну своїм зовнішньополітичним пріоритетом, Естонія є однією з найпослідовніших прихильників європейського вибору України, підтримала підписання Угоди про асоціацію України з ЄС та однією з перших ратифікувала Угоду (4 листопада 2014 р.).

Розвиваються інтенсивні двосторонні контакти між державними та неурядовими установами, активною є взаємодія у рамках міжнародних організацій. На державному рівні постійно наголошується на важливій ролі, яку відіграє Україна у забезпеченні стабільності і безпеки в Європі. Естонія підтримує проведення політичних та соціально-економічних реформ в Україні, надає нашій країні вагому гуманітарну, фінансову та консультативно-технічну допомогу. Естонія є світовим лідером (з розрахунку на душу населення країни) за обсягами надання фінансової і гуманітарної допомоги Україні: протягом 2015-2016 рр. Україна отримала від Естонії 3,5 млн. євро допомоги.

У контексті діалогу між Україною та ЄС з питань візового і міграційного режиму Естонія чітко дотримується положень Угоди між Україною і ЄС про спрощення оформлення віз. З цією метою Естонією здійснено ряд конкретних кроків, зокрема, спрощено процедуру оформлення багаторазових віз, скасовано вимогу подання відповідного запрошення для оформлення віз, введено безвізовий режим поїздок для власників службових паспортів України, скасовано консульський збір за оформлення національних довготермінових віз. У контексті одностороннього запровадження Україною безвізового режиму для громадян країн-членів ЄС, Естонія відстоює в ЄС ідею щодо можливості запровадження з Україною безвізового режиму з боку Євросоюзу.

Розвивається активне співробітництво у сфері освіти і культури. Партнерські відносини встановлені між провідними вищими навчальними закладами Естонії і України. Здійснюється обмін художніми колективами, відбуваються презентації виставок, проводяться заходи на вшанування пам'яті видатних діячів культури і мистецтва України та Естонії, гастролі артистів тощо. У Таллінні був посаджений дуб та встановлено меморіальний камінь у пам’ять про перебування на естонській землі Тараса Шевченка.

Двосторонні органи співробітництва: спільна Міжурядова комісія з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. 18 листопада 2010 р., 9 грудня 2011 р. та 9-10 грудня 2013 р. відбулися, відповідно, її перше, друге та третє засідання.

Договірно-правова база: 60 чинних документів, з яких: 4 міждержавні угоди, 17 міжурядових угод, 39 міжвідомчих угод.