Посольство України в Естонській Республіці

, Київ 22:14

Українці в Естонії

Українська громада в Естонській Республіці
(інформаційна довідка)

В Естонії українці є третьою за чисельністю етнічною групою населення після естонців і росіян. За даними останнього перепису населення, проведеного в 2011 році, нині в країні мешкають більше 22 тисяч вихідців з України, більше 4 000 осіб мають українське громадянство. У переважній більшості – це люди робітничих спеціальностей.

Місцями їх компактного проживання є міста Нарва, Сілламяе, Кохтла-Ярве, Йихві (північно-східний регіон Естонії), куди за радянських часів направлялися на роботу фахівці хімічної промисловості, шахтарі з України. Також українці проживають в мм. Таллінн, Тарту, Маарду, Пярну.

Представники української діаспори в ЕР об’єднані у дві самостійні структури - Конгрес українців Естонії та Асоціацію українських організацій в Естонії, до складу яких входить двадцять вісім українських національно-культурних товариств. Товариства не є чисельними, кожне з них об’єднує не більше 50-70 членів.

Протягом багатьох років єдиною українською організацією в країні, діяльність якої спрямовувалася на задоволення культурно-освітніх потреб українців в Естонії, збереження рідної мови та народних звичаїв було Українське земляцтво Естонії, створене у 1988 р. (голова – Віра Коник). Здійснювана земляцтвом робота щодо популяризації української культури в Естонії була відзначена у 2001 р. Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

У 2002 році земляцтво увійшло до складу новоствореного Конгресу українців Естонії (голова – Віра Коник), який нині об’єднує більше десяти організацій, серед яких: Союз українок Естонії (створений у червні 1998 р., голова – Лілія Чикальська), скаутська організація “Пласт” (2002 р., керівник – Богдан Лютюк) та спортивний клуб “Дніпро” (2003 р., керівник – Сергій Іщенко), Українське земляцтво Іда-Вірумаа (2000 р., голова – Ніна Дяченко), Українське культурно-просвітнє товариство “Стожари” м. Маарду (2000 р., голова – Анна Смірнова), Українське земляцтво “Барвінок” м. Раквере (2004 р., голова – Марія Гаврилюк), Українське товариство “Смерічка” м. Ойзу (2003 р., голова – Ганна Лоовілі), Українське земляцтво м. Нарва (1996 р., голова – Галина Малярова), Українське товариство м.Пилва (2004 р., голова – Ліліана Черепаха), колектив „Українські подруги” м. Раквере (2011 р., керівник – Тетяна Становая), Культурне товариство „Промінь” м. Тарту.

Конгрес українців Естонії гуртується довкола Української греко-католицької церкви, яка розташована в одній будівлі з Українським культурним центром (керівник – Анатолій Лютюк). При церкві діє українська недільна школа та школа народних промислів, а також розташована невелика бібліотека.

В серпні 2007 року директору Центру української культури у місті Таллінн, художнику, громадянину Естонської Республіки А.К Лютюку за вагомий особистий внесок у зміцнення авторитету України у світі, популяризацію її історичних і сучасних надбань та з нагоди 16-ї річниці Незалежності України присвоєно звання Заслужений художник України. На урочистому прийнятті з нагоди 21-ї річниці Незалежності України у вересні 2012 року йому було урочисто вручено Грамоту Верховної Ради України.

При організаціях Конгресу українців Естонії діють жіноча вокальна група “Відлуння” (1989 р., керівник – Олеся Літневськи), хор “Родина” (1998 р., Нарва), дівочий ансамбль “Вербиченька” (2005 р., Нарва), дівочий ансамбль “Джерела” (2004 р., Маарду), Українська театральна студія АртСтудіо (1995 р., Таллінн), Театр українського обряду “Вертеп” (2001 р., Маарду), Клуб української словесності (2003 р., Таллінн).

Конгрес українців Естонії є членом Асоціації народів Естонії, Європейського конгресу українців, Світового Конгресу українців, Української всесвітньої координаційної ради. Представники Конгресу входять до складу круглого столу нацменшин при Президентові Естонії. Союз українок Естонії є членом Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО).

Створена у травні 2000 року Асоціація українських організацій в Естонії об’єднує: 1) Осередок української культури в Естонії “Просвіта”; 2) Українське земляцтво м. Сілламяе „Водограй”; 3) Культурно-просвітнє товариство “Орфей” м. Тапа; 4) Українське товариство „Вітчизна” м. Пярну; 5) Спілку української молоді в Естонії; 6) Творче об’єднання “Койт” м. Тапа; 7) Українське земляцтво м. Пайде “Спогад”, 8) Молодіжно-дитячий хореографічний ансамбль “Колор” м. Таллінн, 9) Українську студію „Кобзарик” м. Таллінн, 10) Українське реєстрове козацтво в Естонії м. Таллінн.

При організаціях АУОЕ діють академічний хор "Україна", жіночий вокальний гурт "Сусідки" та хор “Мрія” (1998 р., Таллінн), ансамбль "Кумасі".

У 2001 р. за вагомий внесок Асоціації у справу формування позитивного іміджу України у світі та активну громадську діяльність її було відзначено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

Окремо слід відзначити засноване у травні 1999 р. Українське земляцтво  м. Сілламяе “Водограй”, яке входить до складу Асоціації українських організацій в Естонії. Пріоритетним напрямом її діяльності є робота з дітьми і молоддю. З вересня 2004 р. в загальноосвітній школі м. Сілламяе відкрито клас з факультативного вивчення української мови.

Земляцтво підтримує зв’язки з Центром українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Центром гуманітарної співпраці з українською діаспорою Ніжинського державного педагогічного університету ім. М.Гоголя, середньою школою № 197 м. Київ, Товариством „Україна-Світ”, Управлінням культури Броварської міськдержадміністрації.

При українському земляцтві м. Сілламяе „Водограй” діє Музей українського народно-прикладного мистецтва, зібрана бібліотека української літератури. З 2000 р. земляцтвом випускається інформаційний лист “Водограй”.

За активну діяльність у справі популяризації української культури і мистецтва за кордоном, створення позитивного іміджу України у світі Українське земляцтво м. Сілламяе “Водограй” було відзначено у 2003 р. Грамотами Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, а у 2004 р. Почесною грамотою Товариства “Україна-Світ”.

Серед колективів художньої самодіяльності української діаспори Естонії найвідомішим є створений у 1992 році фольклорний ансамбль “Журба”.

Ансамбль є членом Естонського фольклорного товариства. У травні 2000 р. за підтримки “Радіо-4”, Міністерства культури ЕР та Департаменту культури Таллінна вийшла аудіокасета колективу. У 2004 р. ансамбль був атестований Фольклорним товариством Естонії з присвоєнням йому вищої категорії. У листопаді 2004 р. рішенням Колегії Міністерства культури і мистецтв України ансамблю “Журба” було присвоєно звання “народний аматорський колектив”.

У 2009 році вокальному ансамблю „Відлуння” під керівництвом Раїси Демчук  (передчасно пішла з життя  в травні 2012 року) присвоєно звання „народний” у категорії українських зарубіжних колективів.

Уряд Естонської Республіки підтримує, у тому числі й фінансово, діяльність українських громадських об’єднань в рамках інтеграційної програми, направленої на інтеграцію національних меншин, які мешкають на території ЕР, в естонське суспільство. Крім того, національні культурні товариства мають підтримку від місцевих органів самоврядування.

Посольством України в Естонській Республіці проводиться наполеглива робота з об’єднання української громади Естонії шляхом її залучення у проведення спільних заходів, які ініціюються дипустановою.

За сприяння Посольства у березні 2012 р. в м. Тапа було урочисто відкрито Український культурний Центр при українському творчому об’єднанні „Койт”. Посольством було передано у дар Культурному центру книжки про історію України, видатних постатей в історії нашої держави та збірку українських народних пісень.

У березні 2012 р. Посольством було передано українській громаді м. Пярну у дар музичний центр, а також диск зі збіркою українських народних пісень.

Посольством спільно з українською громадою відзначаються ювілеї видатних українців. Зокрема, протягом 2012 року у м. Таллінн та м. Нарва було організовано концерти до річниці з Дня народження М.Лисенка, С.Крушельницької, у приміщенні церкви-музею „Нігулісте” було організовано вечір пам’яті з нагоди 80-річчя Голодомору 1932-1933 рр.

Посольством приділяється належна увага засновникам організацій української громади Естонії. У цьому контексті у березні 2012 р. в урочистій обстановці в приміщенні Посольства було вручено почесну грамоту МЗС України з нагоди 20-ї річниці незалежності України активісту української громади, члену Конгресу українців Естонії, поету та історику М.Бучко.

Посольство активно заохочує та сприяє участі молодих представників української діаспори в конкурсах української мови та літератури, організованих освітніми установами України, зокрема в Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді ім.Тараса Шевченка. Двом переможцям цього конкурсу в 2012 році було урочисто вручено дипломи Міністерства освіти і науки України.

В Естонії існує свобода віросповідання. Водночас традиційно не прийнято широко демонструвати свою конфесійну приналежність та релігійність. Більшість громади, яка складається з громадян України, відвідує православні церкви Московського патріархату, православні естонські церкви Константинопольського патріархату, Українську греко-католицьку церкву.

В Естонії діють українські недільні школи, а саме – українська недільна школа „Лабора” (м. Таллінн) при Центрі української культури Конгресу українців Естонії; українська недільна школа „Надія” при Асоціації українських організацій в Естонії (м. Таллінн); українська недільна школа при Українському земляцтві м. Сілламяе „Водограй”; клас з факультативного вивчення української мови та літератури у загальноосвітній школі (м. Сілламяе); клас з факультативного вивчення української мови та літератури у Mustjõe Gümnnaasium (м. Таллінн); українська недільна школа „Злагода” при Українському земляцтві м. Нарва; українська недільна школа при Українському культурно-просвітницькому об’єднанні „Стожари” м. Маарду.

З 2011 року розпочали свою роботу: українська недільна школа при Українському товаристві „Смерічка” м. Ойзу; українська недільна школа при Українському земляцтві „Барвінок” м. Раквере; українська недільна школа при Українському культурному товаристві у м. Валга, а в 2012 році було відкрито Ляяне-Вірумаську українську недільну школу ім.Т.Г.Шевченка, яка діє при Творчому об’єднанні „Койт” м.Тапа.

Недільна школа Українського земляцтва “Водограй” першою з українських недільних шкіл отримала ліцензію Міністерства освіти і науки Естонії на право викладання рідної мови.

Нині у ВНЗ України навчається один етнічний українець з Естонії – у Київському Національному університеті будівництва та архітектури. Однак, квоти, які щорічно виділяються Міністерством освіти і науки України на отримання державних стипендій для прийому громадян Естонії українського походження на І курс до вищих навчальних закладів України, не заповнюються повністю. Це пов’язано із проблемами подальшого працевлаштування молодих спеціалістів на роботу в Естонії (необхідність підтвердження дипломів, мовні питання). Квоту, виділену Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України 2012 року, не було заповнено.

ЗМІ української громади: З 1999 по 2003 рр. Українське земляцтво Естонії видавало українську газету “Струни”, випуск якої за браком коштів було припинено. Проте, основними джерелами інформації про події у світі та, зокрема в Україні, залишаються підпорядковані російським медіакорпораціям російськомовні друковані ЗМІ Естонії, естонський „Перший Балтійський канал” та російські телеканали РТР-Планета, НТВ, якими, здебільшого, подається необ’єктивна інформація. Водночас кабельне телебачення пропонує також пакети телеканалів, які включають такі українські телеканали, як „Інтер+” та „Україна 24”.

В ефірі Четвертого каналу Естонського радіо передається україномовна радіопрограма “Червона калина”, в якій висвітлюється громадсько-політичне та культурне життя України та української діаспори Естонії. За сприяння Посольства громадською телерадіокомпанією Естонії укладено Договір про співробітництво з українським відділенням Радіо „Свобода”, на підставі якого відбираються та надсилаються до ЕР найкращі передачі, серед яких „Виміри життя”, „Країна інкогніто”, „Нова Україна”, які раз на місяць транслюються в рамках передачі „Червона Калина”.

Відомими українцями серед представників наукової, культурної та мистецької еліти Естонії є скульптор Іван Зубака, художники Анатолій Страхов, Ярина Іло, Анатолій Лютюк, Ніна Винник, актори Євген Гайдук та Олександр Івашкевич, музикант Руслан Трочинський, театральний режисер Юрій Михайльов, історик Борис Дубовик, професор слов’янської філології Тартуського університету Олександр Дуліченко та викладач цього ж університету Людмила Дуліченко, професор, завкафедрою міжнародного і порівняльного права Міжнародного Університету Audentes TTY Євген Цибуленко, організатор „Сорочинського ярмарку в м.Маарду” Микола Швець.

Проблемними питаннями у сфері забезпечення прав українців в Естонії залишаються недостатнє опанування ними естонської мови, високий рівень безробіття, невизначеність статусу громадянства, низьке знання української мови. Через недостатнє знання естонської мови переважна більшість представників української діаспори не можуть користуватися естономовними мас-медіа, а отже знаходяться під серйозним пропагандистським впливом іноземних ЗМІ.

Однак, переважна кількість українців – постійних мешканців Естонії, вирішивши пов’язати своє життя з цією країною, позитивно сприймають ідею інтеграції етнічних неестонців до естонського суспільства, зберігаючи при цьому свою культуру, мову, національну ідентичність, для чого керівництвом Естонської держави створені необхідні умови.

Список громадських об'єднань українців Естонії

Конгрес українців Естонії
Eesti Ukrainlaste Konngress
Поштова адреса:
Laboratooriumi 22,
10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 641 19 63
Fax: (+372) 641 19 63
uke@hot.ee
www.hot.ee/uke.
Голова: Віра Коник (Vira Konõk)

Центр Української культури
Ukraina Kultuurikeskus
Поштова адреса:
Laboratooriumi 22,
10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 641 19 63
ukk3@hot.ee

Голова: Анатолій Лютюк
(Аnatoli Ljutjuk)


Українське земляцтво в Естонії
Ukraina Kaasmaalaskond Eestis
Поштова адреса:
Laboratooriumi 22,
10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 63248 99
uke@hot.ee
Голова: Віра Коник (Vira Konõk)


Українське культурно-просвітнє об'єднання «Стожари»
міста Маарду
Ukraina Kultuuri-hariduslik Ühing «Stozarõ»
Поштова адреса:
Avar 5-46,
74112 Maardu, Estonia
Теl.: (+372) 555 42 420
ukr.stozary@gmail.com

Голова: Анна Смірнова


Українське земляцтво міста Нарва
Narva Linna Ukraina Kaasmaalaskond
Поштова адреса:
Tallinna mnt. 32-166,
20303Narva, Estonia
Теl.: (+372) 580 55 756

ukzn@rambler.ru
Голова: Галина Малярова
(Galina Maljarova)


Українське земляцтво «Барвінок» міста Раквере
Rakvere Ukraina Kaasmaalaskond «Barvinok»
Поштова адреса:
Karja tn. 45-15, 44316 Rakvere, Estonia
Tel.: (+372) 58439819
mariagavriljuk1@hot.ee

Голова: Марія Гаврилюк

Товариство "Українські подруги"

місто Раквере

tatjana.stanovaja@mail.ru 

Голова: 

 

Українське товариство «Смерічка» міста Ойзу
Oisu Ukraina Kaasmaalaskond «Smeritška»
Поштова адреса:
Metsaküla, Oisu vald, 72301 Jarvamaa, Estonia
Теl.: (+372) 535 00 085
annaloovili@gmail.com

Голова: Анна Лоовілі (Anna Loovili)


Українське земляцтво Іда-Вірумаа «Веселка»
Ida-Virumaa Ukraina Kaasmaalaskond «Veselka»
Поштова адреса:
Puru tee 31-21,
31023 Kohtla-Järve, Estonia
Теl.: (+372) 336 78 50
(+372) 554 01 64
Голова: Ніна Дяченко(Niina Djatšenko)

 

Українське товариство
міста Пилва
Ukraina Kaasmaalaskond Põlvas

Tel.: (+372) 799 2920

Голова: Ліліана Черепаха
(Liliana Tšerepaha)


Союз українок Естонії
Ukraina Naiste Liit Eestis
Поштова адреса:
Kopli 96-B-13, 10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 566 82 472

Голова:Тамара Кушнір


Скаутська організація «Пласт»
Ukraina Noorteühing PLAST
Поштова адреса:
Laboratooriumi 22,
10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 641 19 63
bogdanl@hot.ee
Голова: Богдан Лютюк
(Bogdan Ljutjuk)

Спортивний клуб «Дніпро»
Spordiklubi «Dnipro»
Поштова адреса:
Luha 16, 10129Tallinn,
Estonia
Теl.: (+372) 534 55 792
ser1962@mail.ru

Голова: Сергій Іщенко
(Serhij Ištšenko)

Українське культурне товариство місто Тарту «Промінь»
Tartu Ukraina Kultuuri Selts «Promin»
Поштова адреса:
Pepleri, 27, 51010 Tartu, Estonia
Tel.: (+372) 55 9495 72
stasyk46@mail.ru

Голова: Микола Стасюк
(Nikolaj Stasyuk)

«Перехрестя культур»

місто Вільянді  

trochynskyi@gmail.com   

Голова: Руслан Трочинський

Асоціація українських організацій в Естонії
Ukraina Organisatsioonide Assotsiatsioon Eestis
Поштова адреса:
Nafta tn. 6-2, 10152 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 600 67 68
Fax: (+372) 600 67 68
ukrainaoae@gmail.com
www.ukrayna.ee
Голова: Володимир Паламар (Vladimir Palamar)

Культурно – просвітнє об'єднання «Просвіта» місто Таллінн
Tallinn Ukraina Kultuuriharidusühing «Prosvita»
Поштова адреса:
Nafta tn. 6-2, 10152 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 600 67 68

prosvita@hot.ee
Голова: Ксенія Мамутова
(Ksenia Mamutova)


Культурно-просвітнє об'єднання «Орфей» міста Тапа
Tapa Mittetullundusühing «Orpheus»
Поштова адреса:
Turu 8, 45106Tapa, Estonia
Tel.: (+372) 56 68 96 07
liubov.laur.53@mail.ru

Голова: Любов Лаур (Liubov Laur)


Українське земляцтво місто Сілламяе «Водограй»
Sillamäe Ukraina Kaasmaalaskond Vodograi
Поштова адреса:
Majakovski tn. 14-3, 40232, Sillamäe, Estonia
Tel.: (+372) 39 27 569
(+372) 39 29 644
vodograi@mail.ru
http://web.zone.ee/vodograi/
Голова: Лариса Житник
(Larysa Zhytnik)

Українське товариство місто Пярну «Вітчизна»
Pärnu Ukraina selts «Vitšisna»
Поштова адреса:
Pikk 9-20,Pärnu 80013, Estonia

Tel.: (+372) 53962642
fainitskaja54@mail.ru

Голова: Людмила Файницька
(Ljudmila Fainitskaja)


Спілка української молоді Естонії
Ukraina Noorsoo Liit Eestis
Поштова адреса:
Nafta 6-2, 10152 Tallinn, Estonia
Tel.: (+372) 600 67 68
Fax: (+372) 600 67 68
cyme2001@hot.ee
Голова: Володимир Паламар (Vladimir Palamar)

Творче об'єднання «Койт»
Loomiuguline ühindus «Koit»
Поштова адреса:
Turu 12a-18
73601 Tapa, Estonia
Tel. (+372) 56145366, 3833272
koit2001@hot.ee

Голова: Владислав Резніченко (Vladislav Reznišenko)


Українське земляцтво місто Пайде «Спогад»
Ukraina Kaasmaalaskonna Paide «Spogad»
Поштова адреса:
Kitsas tn.10, Paide, Estonia
Tel.: (+372) 514 04 00
vilina.hange@mail.ee
Голова: Віліна Ханге (Vilina Hange)

Фольклорний народний ансамбль «Журба»
Folklooransambel rahvuslik«Zurba»
Tel.: 55518524
zurba92@mail.ru

Голова: Володимир Лейбюк
(Vladimir Leibjuk)


Хореографічний ансамбль «Колор»
MTÜ Koreograafiaansambel «KOLOR»
Поштова адреса:
Paldiski mnt.83, 10617 Tallinn, Estonia
Tel.: (+372) 51 96 34 09
kolorbalet@hot.ee
Керівник: Ніна Коорт (Nina Koort)

Українська студія «Кобзарик»
MTÜ Ukraina Stuudio KOBZARIK

Поштова адреса:
Nafta 6-2, 10152 Tallinn, Estonia
Tel.: (+372) 5530344
mykola.rybchenko@mail.ru

Голова: Микола Рибченко (Mykola Rybchenko)


Український хор «Мрія»
MTÜ Ukraina Koor Mrija
Поштова адреса:
Nafta 6-2,10152 Tallinn, Estonia
Tel.: (+372) 56563723
gorjanskaja@mail.ru

Голова: Ольга Горянська (Оlga Gorjanskaja)

 Українське земляцтво м.Кохтла-Ярве „Два кольори”

Поштова адреса:

Outokumpu,19-134
Kohtla-Järve,
Ida-Virumaa
Estonia, 30327
dvakoljory@mail.ru
roksolana7@bk.ru
Тел.:55 676711, 33 73 502

Голова: Тетяна Івушкіна