Політичні відносини між Україною та Естонією
Визнання Естонією України: 26 серпня 1991 р.
Встановлення дипломатичних відносин: 4 січня 1992 р.
Дипломатичні установи:
- Посольство України в Естонській Республіці (започатковане 01.10.1993 р.);
- Посольство Естонської Республіки в Україні.
Естонія визнала незалежність України 9 грудня 1991 року, однією з перших держав у світі.
Обмін візитами на найвищому рівні було започатковано вже у травні 1992 р., коли Естонію відвідав перший Президент України Л.М.Кравчук. Основою для подальших двосторонніх відносин став підписаний 26 травня 1992 р. Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Естонією.
Політичний діалог. Останні візити 2018-2021 рр.:
- офіційний візит Президента Естонії К.Кальюлайд в Україну (22-27 травня 2018 р.);
- робочий візит Президента Естонії К.Кальюлайд в Україну (14-15 вересня 2018 р.);
- робочий візит Президента Естонії К.Кальюлайд в Україну (20 травня 2019 р.);
- робочий візит Президента Естонії К.Кальюлайд в Україну (12-14 вересня 2019 р.);
- офіційний візит Президента України В.Зеленського в Естонію (26 листопада 2019 р.);
- робочий візит Президента Естонії К.Кальюлайд в Україну (22-24 серпня 2021 р.);
- офіційний візит Голови Верховної Ради України Д.Разумкова в Естонію (25-26 лютого 2020 р.);
- відео-зустріч Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля з Прем’єр-міністром Естонської Республіки Ю.Ратасом. Вперше віртуально підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Естонської Республіки про технічне та фінансове співробітництво (27 листопада 2020 р.);
- офіційний візит Прем’єр-міністра Естонії К.Каллас в Україну (17-19 травня 2021 р.);
- візит Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції І.Климпуш-Цинцадзе до Естонії (1-2 березня 2018 р.);
- робочий візит Міністра закордонних справ Естонії С.Міксера в Україну (23-24 листопада 2018 р.);
- робочий візит Міністра закордонних справ Естонії С.Міксера в Україну (15 січня 2019 р.);
- робочий візит Міністра закордонних справ Естонії У.Рейнсалу в Україну (4 листопада 2019 р.);
- візит Міністра закордонних справ України В.Пристайка до Таллінна в рамках офіційного візиту Президента України до Естонії 26 листопада 2019 р. Міністр взяв участь у тристоронній зустрічі глав зовнішньополітичних відомств Естонії, Литви та України, під час якої була ухвалена заява міністрів закордонних справ Естонії, Литви, Швеції (заочно) та України на підтримку нашої держави;
- робочий візит Міністра закордонних справ Естонії Є.-М.Лійметс в Україну спільно з міністрами закордонних справ Латвії та Литви (15 квітня 2021 р.).
Естонія не визнає окупацію Криму РФ, підтримує територіальну цілісність нашої держави та послідовно виступає за дотримання та повну імплементацію Мінських домовленостей. Офіційні заяви щодо засудження агресії РФ постійно оприлюднюються Президентом Естонії, Прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ та Парламентом ЕР. Керівництво Естонії твердо дотримується позиції, що санкції проти Росії мають тривати до того часу, допоки не будуть повністю виконані Мінські домовленості та поки територіальна цілісність України, включно з Кримом, не буде відновлена.
5 серпня 2019 р. Міністерство закордонних справ Естонії ухвалило рішення про невизнання паспортів, виданих Російською Федерацією жителям Донецької та Луганської областей після 24 квітня 2019 року, якщо користувач паспорта раніше не був громадянином Росії.
Україну та Естонію зближують спільні прагнення у політичній, економічній, соціальній та інших сферах. Визнавши Україну своїм зовнішньополітичним пріоритетом, Естонія є однією з найпослідовніших прихильників європейського вибору України, підтримала підписання Угоди про асоціацію України з ЄС та однією з перших ратифікувала Угоду (4 листопада 2014 р.).
Розвиваються інтенсивні двосторонні контакти між державними та неурядовими установами, активною є взаємодія у рамках міжнародних організацій. На державному рівні постійно наголошується на важливій ролі, яку відіграє Україна у забезпеченні стабільності і безпеки в Європі. Естонія підтримує проведення політичних та соціально-економічних реформ в Україні, надає нашій країні вагому гуманітарну, фінансову та консультативно-технічну допомогу. Також Естонська Республіка надає допомогу у дигіталізації українського суспільства, зокрема реалізації проекту «Держава у смартфоні».
Розвивається активне співробітництво у сфері освіти і культури. Партнерські відносини встановлені між провідними вищими навчальними закладами Естонії і України. Здійснюється обмін художніми колективами, відбуваються презентації виставок, проводяться заходи на вшанування пам'яті видатних діячів культури і мистецтва України та Естонії. У Таллінні був посаджений дуб та встановлено меморіальний камінь у пам’ять про перебування на естонській землі Тараса Шевченка.