• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Політичні відносини між Україною та Естонією
Опубліковано 17 серпня 2012 року о 09:18

1. Визнання України: 26 серпня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 4 січня 1992 року.

3. Політичні відносини

Відносини України та Естонської Республіки мають давню історію і на сьогодні характеризуються високим рівнем довіри та партнерства.

Естонія рішуче засуджує російську агресію проти України з перших днів війни. Надається послідовна політична підтримка, військова, гуманітарна та фінансова допомога. 14 березня 2022 року депутати Рійґікоґу першими закликали країни-члени ООН вжити невідкладних заходів для створення забороненої для польотів зони над Україною. 21 квітня 2022 року Рійгікогу ухвалив заяву «Про воєнні злочини та геноцид російської федерації в Україні» - Естонія стала першою країною, яка визнала злочинні дії росії (російського політичного та військового керівництва та збройних сил рф) проти України геноцидом. 18 жовтня 2022 р. Рійгікогу ухвалив заяву про засудження анексії території України та оголошення російського режиму терористичним.

Підтримка України є одним із зовнішньополітичних пріоритетів, закріплених 10 квітня 2023 року у коаліційній угоді нового Уряду на чолі з К.Каллас і схваленій 18 травня 2023 року урядовій Програмі дій на 2023-2027 роки.

Естонія була однією з перших країн, які почали підтримувати Україну військовою допомогою. З початку російської агресії проти України Естонія надала нашій державі військово-технічної допомоги на понад 400 млн євро, що становить понад 1% ВВП Естонії. Естонія серед лідерів за обсягами надання військової допомоги із розрахунку на душу населення.

У березні 2023 р. Уряд Естонії виділив 25,4 млн євро на покриття витрат, пов’язаних з тимчасово переміщеними особами з України. Кошти розподілені між Міністерством культури (навчання естонської мови на рівні А1), Міністерством соціального захисту (надання медичних і соціальних послуг) і МВС (посилення нагляду на кордоні та моніторингу міграції). З початку російської агресії Естонія вже надала Україні гуманітарної допомоги на 23,1 млн євро, з яких урядова допомога - 4,1 млн євро, приватна - 19,0 млн євро

Естонія також приєдналася і чітко дотримується усіх політичних та економічних санкцій, запроваджених ЄС щодо рф, зокрема і персональних. Естонія однією з перших заборонила транслювання російських телеканалів. Уряд Естонії продовжує зусилля з метою реалізації на практиці вже прийнятого політичного рішення про відмову від російського газу і нафти. 17.04.2022 Естонія закрила свої порти для російських суден. Естонія активно лобіює запровадження ЄС санкційних пакетів щодо рф, включно з ембарго на нафту і газ. З 19.09.2022 Урядом заборонено в'їзд до Естонії громадянам рф, незалежно від того, яка країна видала шенгенську візу (винятки носять гуманітарний характер).

  • Естонія стала першою країною, яка розпочала практичне відновлення одного з регіонів України - Житомирської області. Під час Першого регіонального форуму з відновлення постраждалих внаслідок російської агресії територій Житомирської області (27 вересня 2022 року) було підписано Меморандум між Житомирською ОВА, Овруцькою громадою та Естонським центром міжнародного співробітництва про спорудження дитячого садка в Овручі. 2 червня 2023 року відбулася офіційна церемонія відкриття першої черги дитсадка на 4 блоки. Додатково Уряд Естонії профінансує будівництво другої черги дитсадка на додаткові 4 блоки. Естонська сторона також розглядає інші інфраструктурні проєкти з відновлення у Житомирській області, зокрема серед наступних пріоритетних проєктів - відбудова автомобільного мосту у м.Малин. Естонська сторона готова виділити 1 млн євро на цей проєкт, нині триває підготовка відповідної документації.

Між державами підтримується динамічний політичний діалог, зокрема на вищому рівні.

Контакти та візити на найвищому та високому рівнях

10 січня 2023 року - телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Естонії А.Карісом.

11 січня 2023 року - телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Естонії У.Рейнсалу.

7 лютого 2023 року - телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Естонії У.Рейнсалу.

22 лютого 2023 року - телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Естонії А.Карісом.

3 березня 2023 року – зустріч Президента України В.Зеленського з Міністром закордонних справ Естонії У.Рейнсалу та зустріч Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Естонії У.Рейнсалу під час міжнародної конференції United for Justice (U4J, «Об’єднані заради справедливості») у м.Львів.

21-23 березня 2023 року – візит Міністра закордонних справ Естонії У.Рейнсалу в Україну.

31 березня 2023 року – участь Президента Естонії А.Каріса у Бучанському саміті у форматі онлайн.

24 квітня 2023 року – візит Прем’єр-міністра Естонії К.Каллас в Україну.

28 квітня 2023 року – спільний візит Міністрів закордонних справ NB8 в Україну за участі Міністра закордонних справ Естонії М.Цахкни.

9 травня 2023 року – участь Президента Естонії А.Каріса в онлайн-саміті лідерів держав Core Group зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

13 травня 2023 року – зустріч Першого заступника Голови Верховної Ради України О.Корнієнка з Президентом Естонії А.Карісом на полях Конференції Леннарта Мері у м.Таллінн.

31 травня 2023 року - телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Естонії М.Цахкною.

1-2 червня 2023 року - візит Президента Естонії А.Каріса і Міністра економіки та інформаційних технологій Естонії Т.Рійсало в Україну.

2 червня 2023 року – візит Міністра закордонних справ Естонії М.Цахкни в Україну.

2 червня 2023 року – зустріч Голови Верховної Ради України Р.Стефанчука з Президентом (Спікером) Рійгікогу Естонії Л.Хуссаром у рамках Саміту президентів парламентів НАТО (м.Вільнюс).

Двосторонні міжпарламентські відносини знаходять підтримку з боку груп дружби Верховної Ради України та Рійгікогу (Парламенту) Естонської Республіки. На постійній основі підтримуються контакти та розвивається плідна співпраця.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux