Портал в режимі тестування та наповнення
Про українську громаду в Естонській Республіці
Опубліковано 17 серпня 2012 року о 09:39

Українці мешкають в Естонії з часів Київської держави, коли було прокладено торгівельний шлях, який називався із варягів у греки. Наприклад, естонське місто Тарту раніше було містом Юрій, на честь сина князя Вячко, який колись там загинув.

Якщо повернутися до недавніх часів, то перша українська організація була заснована у місті Таллінн українцями, що служили у царській армії та, рятуючись від комуністичної чуми залишилися у вільній Естонії. Також була студентська група в Тартуському університеті, де навчався брат Лесі Українки. Вона гостила в нього, а на будинку, де вона зупинялася прикріплена пам’ятна дошка, яку встановила українська громада та Посольство України в Естонії.

Основна частина української діаспори – це трудова радянська імміграція. Наприкінці 80-х років в Естонії існувало багато музичних колективів, які співали українські пісні та об’єднували кругом себе українців. А на початку 90-х була створена організація, яка носила назву «українське земляцтво», та об’єднала у собі багатьох вихідців із України. Ця організація існувала до кінця 90-х років. У 2000 році була створена перша Асоціація українських організацій в Естонії, яка об’єднала всі українські товариства держави.

Українці в Естонії є третьою за чисельністю етнічною групою населення після естонців і росіян. За даними Інтеграційного фонду Естонії, в країні проживає біля 24 тисяч етнічних українців, з них – 4,5 тисяч осіб мають естонське громадянство.  Відповідно до даних Департаменту статистики ЕР, станом на 01 січня 2019р. в Естонії постійно/тимчасово проживає 8 649 громадян України.

Місцями компактного проживання українців є міста Нарва, Сілламяе, Кохтла-Ярве, Йихві (північно-східний регіон Естонії), куди за радянських часів направлялися на роботу фахівці хімічної промисловості, шахтарі з України. Також українці проживають в мм. Таллінн, Тарту, Маарду, Пярну.

В Естонській Республіці діє Закон «Про культурну автономію національних меншин». Питання захисту національних меншин в основному регулюються такими документами:

-         Декларація про права осіб, що належать до етнічних, релігійних або мовних меншин (прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 18 грудня 1992 р.);

-         Європейська рамкова конвенція щодо захисту національних меншин (Конвенція Ради Європи, набула чинності в Естонії 1 лютого 1998 р.).

Питаннями координації роботи з національними меншинами в Естонії займаються Міністерство культури, Дорадча Рада з інтеграції і народонаселення, Фонд інтеграції і міграції, Палата представників національних меншин.

Уряд Естонської Республіки підтримує, у тому числі й фінансово, діяльність українських громадських об’єднань в рамках інтеграційної програми, направленої на інтеграцію національних меншин, які мешкають на території ЕР, в естонське суспільство. Крім того, національні культурні товариства мають підтримку від місцевих органів самоврядування.

В Естонії існує свобода віросповідання. Водночас традиційно не прийнято широко демонструвати свою конфесійну приналежність та релігійність. Більшість громади, яка складається з громадян України, відвідує православні церкви Московського патріархату,  православні естонські церкви Константинопольського патріархату, Українську греко-католицьку церкву.

Загалом слід відзначити, що близько 100 тисяч жителів Естонії – це особи без громадянства, які не виконали вимоги законодавства країни перебування щодо оволодіння естонською мовою та не склали іспит на знання конституції та історії Естонії. До їхнього числа входять також етнічні українці, які недостатньо володіють естонською мовою. Через це більшість української діаспори в Естонії мають складнощі з інтеграцією в естонське суспільство. Вони також піддаються певній інформаційній залежності від присутніх у цій країні російських ЗМІ.

Водночас переважна кількість українців – постійних мешканців Естонії, вирішивши пов’язати своє життя з цією країною, позитивно сприймають ідею інтеграції етнічних неестонців до естонського суспільства, зберігаючи при цьому свою культуру, мову, національну ідентичність, для чого керівництвом Естонської держави створені необхідні умови.

Влада Естонії зацікавлена у підтримці активної діяльності української громади в країні, надаючи їй вагому фінансову підтримку на реалізацію соціальних, культурологічних, мистецьких та гуманітарних проектів, спрямованих на зміцнення двосторонніх міждержавних відносин між Україною та Естонією, а також на розширення дружніх партнерських зв’язків між естонським та українським народами.  

Представники української діаспори в ЕР входять до складу двох самостійних структур - Конгресу українців Естонії та Асоціації українських організацій в Естонії, які об’єднують двадцять вісім українських національно-культурних товариств. Кожне з товариств об’єднує не більше 50-70 членів.

Протягом багатьох років українською організацією в країні, діяльність якої спрямовувалася на задоволення культурно-освітніх потреб українців в Естонії, збереження рідної мови та народних звичаїв, було Українське земляцтво Естонії, створене у 1988 р. Здійснювана земляцтвом робота щодо популяризації української культури в Естонії була відзначена у 2001 р. Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

У 2002 році земляцтво приєдналося до новоствореного Конгресу українців Естонії (голова – Віра Коник), який нині об’єднує більше десяти організацій, серед яких, зокрема, Союз українок Естонії (створений у червні 1998 р., голова – Тамара Кушнір), спортивний клуб “Дніпро” (створений у 2003 р., керівник – Сергій Іщенко), Українське земляцтво Іда-Вірумаа (створене у 2000 р., голова – Ніна Дяченко), Українське культурно-просвітнє товариство “Стожари” м. Маарду (створене у 2000 р., голова – Анна Смірнова), Українське земляцтво “Барвінок” м. Раквере (створене у 2004 р., голова – Марія  Гаврилюк), Українське товариство “Смерічка” м. Ойзу (створене у 2003 р., голова – Ганна Лоовілі), Українське земляцтво м. Нарва (створене у 1996 р., голова – Галина Малярова), Українське товариство м.Пилва (створене у 2004 р., голова – Ліліана Черепаха), колектив „Українські подруги” м. Раквере (створене у 2011 р., керівник – Тетяна Становая), Культурне товариство „Промінь” м. Тарту (керівник Анна Сумик).

Створена у травні 2000 року Асоціація українських організацій в Естонії (АУОЕ- голова В.Паламар) об’єднує: 1) Осередок української культури в Естонії “Просвіта”; 2) Українське земляцтво м. Сілламяе „Водограй”; 3) Культурно-просвітнє товариство “Орфей” м. Тапа; 4) Українське товариство „Вітчизна” м. Пярну; 5) Спілку української молоді в Естонії; 6) Творче об’єднання “Койт” м. Тапа; 7) Українське земляцтво м. Пайде “Спогад”, 8) Молодіжно-дитячий хореографічний ансамбль “Колор” м. Таллінн, 9) Українську студію „Кобзарик” м. Таллінн, 10) Українське реєстрове козацтво в Естонії м. Таллінн.

У 2001 р. за вагомий внесок Асоціації у справу формування позитивного іміджу України у світі та активну громадську діяльність її було відзначено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

Окремо слід відзначити засноване у травні 1999 р. Українське земляцтво м. Сілламяе “Водограй”, яке входить до складу Асоціації українських організацій в Естонії. Пріоритетним напрямом його діяльності є робота з дітьми і молоддю. З вересня 2004 р. в загальноосвітній школі м.Сілламяе відкрито клас з факультативного вивчення української мови.

При українському земляцтві м. Сілламяе „Водограй” діє Музей українського народно-прикладного мистецтва, зібрана бібліотека української літератури. З 2000 р. земляцтвом випускається інформаційний лист “Водограй”. За активну діяльність у справі популяризації української культури і мистецтва за кордоном, створення позитивного іміджу України у світі Українське земляцтво м. Сілламяе “Водограй” було відзначено у 2003 р. Грамотами Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, а у 2004р. – Почесною грамотою Товариства “Україна-Світ”.

При організаціях Конгресу українців Естонії діють жіноча вокальна група “Відлуння” (створена у 1989 р., керівник – Олеся Літневськи), хор “Родина” (створений у 1998 р., м. Нарва), дівочий ансамбль “Вербиченька” (створений у 2005 р., м. Нарва), дівочий ансамбль “Джерела” (створений у 2004 р., м. Маарду), Українська театральна студія АртСтудіо (створена у 1995 р., м.Таллінн), Театр українського обряду “Вертеп” (створений у 2001 р., м.Маарду), Клуб української словесності (створений у 2003 р., м.Таллінн).

При організаціях АУОЕ діють академічний хор "Україна", жіночий вокальний гурт "Сусідки" та хор “Мрія” (1998 р., м.Таллінн), ансамбль "Кумасі".

Серед колективів художньої самодіяльності української діаспори Естонії найвідомішим є створений у 1992 році фольклорний ансамбль “Журба”. Ансамбль є членом Естонського фольклорного товариства. У травні 2000 р. за підтримки “Радіо-4”, Міністерства культури ЕР та Департаменту культури Таллінна вийшла аудіокасета колективу. У 2004 р. ансамбль був атестований Фольклорним товариством Естонії з присвоєнням йому вищої категорії. У листопаді 2004 р. рішенням Колегії Міністерства культури і мистецтв України ансамблю “Журба” було присвоєно звання “народний аматорський колектив”.

У 2009 році вокальному ансамблю „Відлуння” присвоєно звання „народний” у категорії українських зарубіжних колективів.

В Естонії діють українські недільні школи, а саме – українська недільна школа „Лабора” (м. Таллінн) при Центрі української культури м. Таллінн; українська недільна школа „Надія” при Асоціації українських організацій в Естонії (м. Таллінн); українська недільна школа при Українському земляцтві м. Сілламяе „Водограй”; українська недільна школа „Злагода” при Українському земляцтві м. Нарва; українська недільна школа при Українському культурно-просвітницькому об’єднанні „Стожари” м.Маарду.

З 2011 року розпочали свою роботу: українська недільна школа при Українському товаристві „Смерічка” м. Ойзу; українська недільна школа при Українському земляцтві „Барвінок” м. Раквере; українська недільна школа при Українському культурному товаристві у м. Валга, а в 2012 році було відкрито Ляяне-Вірумаську українську недільну школу ім.Т.Г.Шевченка, яка діє при Творчому об’єднанні „Койт” м.Тапа. Недільна школа Українського земляцтва “Водограй” першою з українських недільних шкіл отримала ліцензію Міністерства освіти і науки Естонії на право викладання рідної мови.

ЗМІ української громади: З 1999 по 2003 рр. Українське земляцтво Естонії видавало українську газету “Струни”, випуск якої за браком коштів було припинено. Проте, основними джерелами інформації про події у світі та, зокрема в Україні, залишаються підпорядковані російським медіакорпораціям російськомовні друковані ЗМІ Естонії, естонський „Перший Балтійський канал” та російські телеканали РТР-Планета, НТВ, якими, здебільшого, подається необ’єктивна інформація. Водночас кабельне телебачення пропонує також пакети телеканалів, які включають такі українські телеканали, як «Інтер+», «Україна 24», «1+1», «Діловий канал».

В ефірі Четвертого каналу Естонського радіо передається україномовна радіопрограма “Червона калина”, в якій висвітлюється громадсько-політичне та культурне життя України та української діаспори Естонії. За сприяння Посольства, громадською телерадіокомпанією Естонії укладено Договір про співробітництво з українським відділенням Радіо „Свобода”, на підставі якого відбираються та надсилаються до ЕР найкращі передачі, серед яких „Виміри життя”, „Країна інкогніто”, „Нова Україна”, які раз на місяць транслюються в рамках передачі „Червона Калина”.

 Представники української діаспори не представлені серед політиків, урядовців та депутатів Естонії. Водночас варто згадати про деяких українців чи естонців українського походження, які займають певні посади в органах влади Естонії, є відомими бізнесменами чи діячами культури та мистецтва. Серед них: Федір та Ігор Бермани – власники найбільшого в країнах Балтії судноремонтного заводу, Едуард Томан – режисер Театру російської драми Естонії, відомий артист.

Відомими українцями серед представників наукової, культурної та мистецької еліти Естонії є скульптор Іван Зубака, художники Анатолій Страхов, Ярина Іло, Анатолій Лютюк, Ніна Винник, Дмитро Добровольський, актори Євген Гайдук та Олександр Івашкевич, музикант Руслан Трочинський, театральний режисер Юрій Михайльов, історик Борис Дубовик, професор слов’янської філології Тартуського університету Олександр Дуліченко та викладач цього ж університету Людмила Дуліченко, професор, завкафедрою міжнародного і порівняльного права Міжнародного Університету Audentes TTY Євген Цибуленко.

Українська громада Естонії приймає активну участь у протидії зовнішній агресії РФ проти України.

Українці Естонії збирають гуманітарну допомогу постраждалим мешканцям східних регіонів України, проводять спільні з СКУ заходи на підтримку України на світовому просторі, останні п”ять років щотижня проводять навпроти Посольства Росії в Естонії осіїх в Естоні акції проти агресії РФ, окупації АР Крим та на підтримку політичних бранців Кремля.

         Крім того, відчутна допомога надається медичним закладам України, зокрема у 2017 році до Військового шпиталю МО України передано медичне обладнання, у 2018 році до лікарень Вінницької обл. передано лікарняні ліжка та устаткування, у 2019 році опрацьоване питання передачі до закладів охорони здоров’я Луганської та Донецької обл. дитячих лікарняних ліжок.

За адресою вул. Лаборатооріум 22, Таллінн, діє Храм Богородиці Троєручиці Української Греко-католицької Церкви.  У Кафедральному соборі св.Сімеона Естонської Апостольської православної церкви (Константинопольський патріархат), за адресою  м.Таллінн вул. Ахтрі 5 на релігійні свята, зокрема  Великдень, проводиться служба також і українською мовою.

Список громадських об'єднань українців Естонії:

Конгрес українців Естонії
Eesti Ukrainlaste Konngress
Поштова адреса:
Laboratooriumi 22,
10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 641 19 63
Fax: (+372) 641 19 63
uke@hot.ee
www.hot.ee/uke.
Голова: Віра Коник (Vira Konõk)

Центр Української культури
Ukraina Kultuurikeskus
Поштова адреса:
Laboratooriumi 22,
10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 641 19 63
ukk3@hot.ee

Голова: Анатолій Лютюк
(Аnatoli Ljutjuk)

Українське земляцтво в Естонії
Ukraina Kaasmaalaskond Eestis
Поштова адреса:
Laboratooriumi 22,
10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 63248 99
ukeestis@gmail.com
Голова:  Євген Цибуленко (Evhen Tsybulenko)

Українське культурно-просвітнє об'єднання «Стожари»
міста Маарду
Ukraina Kultuuri-hariduslik Ühing «Stozarõ»
Поштова адреса:
Avar 5-46,
74112 Maardu, Estonia
Теl.: (+372) 555 42 420
ukr.stozary@gmail.com

Голова: Анна Смірнова

Українське земляцтво міста Нарва
Narva Linna Ukraina Kaasmaalaskond
Поштова адреса:
Tallinna mnt. 32-166,
20303Narva, Estonia
Теl.: (+372) 580 55 756

ukzn@rambler.ru
Голова: Галина Малярова
(Galina Maljarova)

Українське земляцтво «Барвінок» міста Раквере
Rakvere Ukraina Kaasmaalaskond «Barvinok»
Поштова адреса:
Karja tn. 45-15, 44316 Rakvere, Estonia
Tel.: (+372) 58439819
mariagavriljuk1@hot.ee

Голова: Марія Гаврилюк

Українське товариство «Смерічка» міста Ойзу
Oisu Ukraina Kaasmaalaskond «Smeritška»
Поштова адреса:
Metsaküla, Oisu vald, 72301 Jarvamaa, Estonia
Теl.: (+372) 535 00 085
annaloovili@gmail.com

Голова: Анна Лоовілі (Anna Loovili)

Українське земляцтво Іда-Вірумаа «Веселка»
Ida-Virumaa Ukraina Kaasmaalaskond «Veselka»
Поштова адреса:
Puru tee 31-21,
31023 Kohtla-Järve, Estonia
Теl.: (+372) 336 78 50
(+372) 554 01 64
Голова: Ніна Дяченко(Niina Djatšenko)

Українське товариство
міста Пилва
Ukraina Kaasmaalaskond Põlvas

Tel.: (+372) 799 2920

Голова: Ліліана Черепаха
(Liliana Tšerepaha)

Союз українок Естонії
Ukraina Naiste Liit Eestis
Поштова адреса:
Kopli 96-B-13, 10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 566 82 472
Голова: Тамара Кушнір

Скаутська організація «Пласт»
Ukraina Noorteühing PLAST
Поштова адреса:
Laboratooriumi 22,
10133 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 641 19 63
bogdanl@hot.ee
Голова: Богдан Лютюк
(Bogdan Ljutjuk)

Спортивний клуб «Дніпро»
Spordiklubi «Dnipro»
Поштова адреса:
Luha 16, 10129Tallinn,
Estonia
Теl.: (+372) 534 55 792
ser1962@mail.ru

Голова: Сергій Іщенко
(Serhij Ištšenko)

Українське культурне товариство місто Тарту «Промінь» Tartu Ukraina Kultuuri Selts «Promin»
Поштова адреса:
Pepleri, 27, 51010 Tartu, Estonia
Tel.: (+372) 59091418
aniasumuk@gmail.com

Голова -Анна Сумик ( Anna Sumyk)

«Перехрестя культур»

місто Вільянді  

trochynskyi@gmail.com   

Голова: Руслан Трочинський

Асоціація українських організацій в Естонії
Ukraina Organisatsioonide Assotsiatsioon Eestis
Поштова адреса:
Nafta tn. 6-2, 10152 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 600 67 68
Fax: (+372) 600 67 68
ukrainaoae@gmail.com
www.ukrayna.ee
Голова: Володимир Паламар (Vladimir Palamar)

Культурно – просвітнє об'єднання «Просвіта» місто Таллінн
Tallinn Ukraina Kultuuriharidusühing «Prosvita»
Поштова адреса:
Nafta tn. 6-2, 10152 Tallinn, Estonia
Теl.: (+372) 600 67 68

prosvita@hot.ee
Голова: Ксенія Мамутова
(Ksenia Mamutova)

Культурно-просвітнє об'єднання «Орфей» міста Тапа
Tapa Mittetullundusühing «Orpheus»
Поштова адреса:
Turu 8, 45106Tapa, Estonia
Tel.: (+372) 56 68 96 07
liubov.laur.53@mail.ru

Голова: Любов Лаур (Liubov Laur)

Українське земляцтво місто Сілламяе «Водограй»
Sillamäe Ukraina Kaasmaalaskond Vodograi
Поштова адреса:
Majakovski tn. 14-3, 40232, Sillamäe, Estonia
Tel.: (+372) 39 27 569
(+372) 39 29 644
vodograi@mail.ru
http://web.zone.ee/vodograi/
Голова: Лариса Житник
(Larysa Zhytnik)

Українське товариство місто Пярну «Вітчизна»
Pärnu Ukraina selts «Vitšisna»
Поштова адреса:
Pikk 9-20,Pärnu 80013, Estonia

Tel.: (+372) 53962642
fainitskaja54@mail.ru

Голова: Людмила Файницька
(Ljudmila Fainitskaja)

Спілка української молоді Естонії
Ukraina Noorsoo Liit Eestis
Поштова адреса:
Nafta 6-2, 10152 Tallinn, Estonia
Tel.: (+372) 600 67 68
Fax: (+372) 600 67 68
cyme2001@hot.ee
Голова: Володимир Паламар (Vladimir Palamar)

Творче об'єднання «Койт»
Loomiuguline ühindus «Koit»
Поштова адреса:
Turu 12a-18
73601 Tapa, Estonia
Tel. (+372) 56145366, 3833272
koit2001@hot.ee

Голова: Владислав Резніченко (Vladislav Reznišenko)

Українське земляцтво місто Пайде «Спогад»
Ukraina Kaasmaalaskonna Paide «Spogad»
Поштова адреса:
Kitsas tn.10, Paide, Estonia
Tel.: (+372) 514 04 00
vilina.hange@mail.ee
Голова: Віліна Ханге (Vilina Hange)

Фольклорний народний ансамбль «Журба»
Folklooransambel rahvuslik«Zurba»
Tel.: 55518524
zurba92@mail.ru

Голова: Володимир Лейбюк
(Vladimir Leibjuk)

Хореографічний ансамбль «Колор»
MTÜ Koreograafiaansambel «KOLOR»
Поштова адреса:
Paldiski mnt.83, 10617 Tallinn, Estonia
Tel.: (+372) 51 96 34 09
kolorbalet@hot.ee
Керівник: Ніна Коорт (Nina Koort)

Українська студія «Кобзарик»
MTÜ Ukraina Stuudio KOBZARIK

Поштова адреса:
Nafta 6-2, 10152 Tallinn, Estonia
Tel.: (+372) 5530344
mykola.rybchenko@mail.ru

Голова: Микола Рибченко (Mykola Rybchenko)


Український хор «Мрія»
MTÜ Ukraina Koor Mrija
Поштова адреса:
Nafta 6-2,10152 Tallinn, Estonia
Tel.: (+372) 56563723
gorjanskaja@mail.ru

Голова: Ольга Горянська (Оlga Gorjanskaja)

Українське земляцтво м. Кохтла-Ярве „Два кольори”

Поштова адреса:

Outokumpu,19-134
Kohtla-Järve,
Ida-Virumaa
Estonia, 30327
dvakoljory@mail.ru
roksolana7@bk.ru
Тел.:55 676711, 33 73 502

Голова: Тетяна Івушкіна

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux