• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво України з Естонською Республікою
Опубліковано 18 грудня 2023 року о 12:10

Естонська Республіка є 25-тим торговим партнером України серед європейських країн.

Міжнародні рейтинги:

Doing Business 2023- 18 місце з 190;

Індекс людського розвитку – 30 місце (0,871);

Індекс сприйняття корупції – 74 місце (100);

Індекс глобальної конкурентоспроможності – 30 місце (4,78);
Світовий індекс свободи преси – 8 місце (85).

Економічна ситуація. Продовження політики застування санкцій проти агресора, підвищення ставок за іпотекою створило передумови для здороження електроенергії, зменшення попиту на нерухомість, харчові продукти та горілчані вироби, що стали головними факторами, які негативно впливали на розвиток економіки Естонії. Річний рівень інфляції у 2023 році почав знижуватися з 18,6% у січні 2023 року до 4% у листопаді 2023 року. У порівнянні із іншими країнами ЄС Єстонія демонструє досить позитивну динаміку. Так, вже у липні 2023 року вона наблизилася до середнього щомісячної інфляції серед решти країн ЄС. Липень – 6,3% порівняно з середнім по ЄС – 5,3%. У вересні інфляція досягла найнижчий рівень – 3,9% у порівнянні із ЄС – 4,3%, а вже у жовтні почала зростати до 5% у порівнянні із ЄС – 2,9%.

Економічна ситуація в країні призвела до скорочення темпів росту ВВП Естонії. Вже у І кварталі темпи зростання ВВП виявилися нижчими за очікувані і становили -3,8%, а у ІІ кварталі ВВП зріс всього на 0,8%. У ІІІ кварталі ВВП досяг відмітки -2,5%.

Загальний товарообіг Естонії протягом 2023 року склав 32.7 млрд євро, експорт товарів у порівнянні з аналогічним періодом 2022 р. зменшився на 29,6%, а імпорт - на 30%. На зменшення товарообігу суттєво вплинули скорочення експорту та імпорту мінерального палива, електрообладнання та транспортних засобів, транспортного обладнання. З Естонії протягом 2023 року у поточних цінах експортовано товарів на 15,1 млрд євро й імпортовано на 17,6 млрд євро. Дефіцит товарообігу склав 2,2 млрд євро. Частка товарів естонського виробництва склала 61,5% від загального обсягу експортованих товарів (9,3 млрд євро). Експорт естонських товарів зменшився на 10,3%. Найбільшими торговельними партнерами Естонії залишалися Фінляндія, Німеччина, Латвія, Литва і Швеція.

Рівень безробіття (ІІІ квартал 2023 р.) становить 7,3%. Середня заробітна плата, станом на III кв. ц.р., склала 1,812 євро. Мінімальна заробітна плата в країні, станом на кінець року, становить 725 євро і є середньою з найнижчих в Єврозоні. Рівень зайнятості населення - 69,1%. Показники інфляції та темпів росту ВВП свідчать про те, що на сьогодні економіка Естонії переживає певну кризу, що не дивно в умовах, коли широкомасштабна агресія рф проти України має значний негативний вплив на економіку Європи і світу в цілому. У нинішніх умовах навіть прогнозоване зростання ВВП на 1,9% наступного року слід вважати радше оптимістичним сценарієм. Позиція провідних економічних аналітиків Естонії та країн Єврозони полягає в тому, що рецесію європейської економіки може зупинити лише припинення війни в Україні, для чого необхідно збільшити підтримку України в її боротьбі з агресією рф.

Презентація англійською мовою для інвесторів https://www.fin.ee/en/investor-presentationOutdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux