• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво України з Естонською Республікою
Опубліковано 22 лютого 2021 року о 12:10

За даними Державної служби статистики України, за 2021 р. загальний обсяг торгівлі між Україною та Естонією сягнув 543,3 млн дол. США, що, у порівнянні з 2020 роком становить 120,1%. Сальдо у торгівлі товарами і послугами за цей період практично нульове. Експортно-імпортна структура торгівлі за найбільш вагомими позиціями залишилася незмінною. Зокрема, товарообіг між Україною та Естонією за 2021 рік склав 338,8 млн дол. США (118,2% у порівнянні з 2020 роком). Обсяги експорту українських товарів до Естонії склали 169,1 млн дол. США, обсяги імпорту - 169,8 млн дол. США.

Загальний товарообіг між Україною та Естонією у січні 2022 року склав 25,1 млн дол.США. Обсяг експорту українських товарів до Естонії склав 17,3 млн дол США (185% у порівнянні з січнем 2021 року), обсяг імпорту – 7,8 млн.дол.США (76,3% у порівнянні з січнем 2021 року).

За 2021 р. обсяг торгівлі послугами між Україною та Естонією збільшився у порівнянні 2020 роком до 102,1% і сягнув 204,5 млн дол. США. Обсяг експорту українських послуг до Естонії зменшився на 3,3%, обсяг імпорту збільшився на 34,1%. Сальдо у торгівлі послугами за цей період позитивне для України і складає +80,3 млн дол. США.

Структура: електричні машини – 8,6% від загального обсягу експорту товарів у 2020 р.; паливо мінеральне, нафта та продукти її перегонки - 11,0%; чорні метали –10,5%; реактори ядерні, котли –12,2%; деревина і вироби з деревини –12,0%; жири та олії тваринного або рослинного походження –5,0%.

Структура: реактори ядерні, котли – 36,5% від загального обсягу імпорту; риба і ракоподібні - 8,4%; продукти з м’яса, риби –2,2%; екстракти дубильні – 6,2 %; засоби наземного транспорту крім залізничного –5,8%; електричні машини –6,2%;

У структурі українського експорту послуг до Естонії домінували послуги з переробки матеріальних ресурсів – 56,2%; транспортні послуги – 25,7%; послуги у сфері телекомунікацій – 10,7%.

У структурі імпорту послуг з Естонії домінували транспортні послуги – 50,7%, послуги у сфері телекомунікацій – 23,8%; ділові послуги – 17,4%; послуги пов’язані з подорожами – 5,3%.

ІНВЕСТИЦІЇ

За даними НБУ, станом на 01.01.2022, в економіку України всього було залучено 208,8 млн дол. США інвестицій з Естонії (зокрема, як інструмент участі у капіталі – 121,7 млн дол. США і 87,1 млн дол. США як боргові інструменти), що складає 0,33% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій в економіку України. За 2021 рік приріст естонських інвестицій до економіки України склав 41,3 млн дол.США збільшивши загальний портфель естонських інвестицій в економіку України до 208,8 млн дол.США.

Структура ПІІ: промисловість – 68,7%; оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів – 12,4%; операції з нерухомим майном – 9,4%; транспорт, складське господарство, поштова діяльність – 4,5%; інформація та телекомунікації – 1,7%; професійна, наукова та технічна діяльність – 1,6% тощо.

Станом на 01.01.2022, інвестиції з України надійшли до Естонської Республіки у галузь «сільське, лісове та рибне господарство». Проте, згідно з Законом України “Про державну статистику”, інформація щодо їх обсягу є конфіденційною у зв’язку з тим, що за даними Держстату прямі інвестиції з України до Естонії надійшли не більше, ніж від 2 суб’єктів підприємництва.

З травня 2019 року в Естонії працює Українсько-естонська Торгова палата, яка сприяє виходу українського бізнесу на естонський ринок. Згадану палату створено за сприяння ПУ за участі Талліннського офісу української юридичної фірми “Ілляшев та партнери”, що надає можливість українським підприємцям отримувати у рамках діяльності палати консультації та допомогу юридичного характеру. У жовтні 2019 року своє представництво в Естонії відкрила українська ІТ-компанія “Eleks”, з жовтня 2020 року в Естонії розпочала роботу українська компанія FS UKRAINE”, яка заснувала фірму “FS Estonia Sushi & Seafood” (мережа ресторанів японської кухні).

Важливим елементом співробітництва є проведення українсько-естонських бізнес-форумів. Зокрема, 22 квітня 2021 р. відбувся організований Посольством України в Естонії онлайн Українсько-естонський бізнес-форум, в якому взяли участь представники майже 50 українських і естонських підприємств. Основною метою заходу було подальше поглиблення економічного та інвестиційного співробітництва між Дніпропетровською областю України та регіоном Іда-Вірумаа Естонської Республіки.

12-14 жовтня 2021 року організовано візит делегації естонських бізнесменів в Україну і проведення українсько-естонського бізнес-форуму, який відбувся в Києві за участі близько 60 українських та естонських компаній і підприємств. У заході взяли участь представники українських та естонських дипломатичних установ, профільних міністерств, керівництво ТПП обох країн і ділові кола України та Естонії.

Зацікавленість естонської сторони у налагодженні міжрегіонального співробітництва підтверджено і її активною участю у економічному Форумі “Чернігівщина&країни Балтії. Регіональний вибір”, який відбувся 21 жовтня 2021р.

 СПІЛЬНА МІЖУРЯДОВА КОМІСІЯ 

16 січня 2007 року була підписана Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Естонської Республіки про економічне, промислове та науково-технічне співробітництво (далі - Угода), якою передбачено створення Спільної міжурядової комісії з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва.

Комісія провела 3 спільних засідання. Останнє, третє, засідання відбулося 09-10 грудня 2013 року у м.Таллінн.

Під час спільних засідань розглядалися питання євроінтеграції України, зокрема, у контексті Східного партнерства, залучення в Україну естонського досвіду соціально-економічних перетворень, питання інвестиційного співробітництва, інформаційних і комунікаційних технологій, транспорту, енергетики, освіти, науки і культури тощо.

Під час зустрічей співробітників ПУ з естонськими дипломатами було з’ясовано, що естонська сторона розглядає СМК як застарілий та неефективний механізм, діяльність якого не наповнена конкретикою і відсутність засідань якого, впродовж останніх 8 років, не вплинула на розвиток двостороннього співробітництва.

Більш ефективним механізмом можуть стати окремі зустрічі фахівців тих чи інших відомств, під час яких сторони обговорюватимуть конкретні питання та досягатимуть конкретних результатів, у той час як засідання СМК, за участі представників 10-15 міністерств і відомств, у реальності, позбавлені відчутних і дієвих результатів.

Наразі естонська сторона не планує порушувати питання перегляду згаданої Угоди.


 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux